68. saziv Umetničke kolonije Ečka - Slika 2023.
Umetnička kolonija Ečka
avgust 2023.
Učesnici:
Milica Vesić, Luka Drljan, Sunčica Pasuljević Kandić, Bojan Radojčić, Ivan Šuletić
Selektor i kustos projekta:
Sunčica Lambić Fenjčev
Od osnivanja 1956. godine Umetnička kolonija Ečka okupljala je umetnike koji su se bavili uljem na platnu u sazivu umetnika pod imenom „Slika“. Godine 2006. ovaj tradicionalan saziv umetnika koncepcijski je izmenjen tako što je umetnicima omogućeno da se u skladu sa heterogenim i pluralističkim tokovima savremene umetničke prakse mogu baviti različitim oblastima savremenog vizuelnog izražavanja – slikarstvom, umetničkom fotografijom, video-umetnošću, instalacijom, performansom, grafičkim dizajnom, digitalnom umetnošću, multimedijalnim i interdisciplinarnim istraživanjima i mnogim drugim. Pojam „Slika“ se odavno više ne posmatra kao dvodimenzionalan predmet, u pitanju je „Slika sveta“ koju nam umetnici predstavljaju kroz sopstvenu prizmu. Svakom umetničkom delu se može prići iz različitih uglova i konteksta i umetnici već duže vreme teže da u svojim delima izraze sopstvene ideje, stavove i emocije, a ne samo tehničku virtuoznost ovladavanja medijem koji koriste za svoje umetničko delo. Pozvani umetnici će u koloniji Ečka preispitivati pojam „Slika“ u različitim kontekstima i medijima u skladu sa savremenim umetničkim tendencijama i situacijama koje će doživeti u okruženju i ambijentu kolonije.
68. saziv Umetničke kolonije Ečka – Slika 2023. je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Grada Zrenjanina.
BIOGRAFIJE
Milica Vesić (Valjevo, 1995) osnovne studije završila je 2019.
godine u klasi profesora mr Branka Rakovića na Fakultetu likovnih umetnosti u
Beogradu. Fakultetske 2019/20. godine upisuje master studije na dva fakulteta: master
studije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na smeru slikarstvo i u oblasti
društveno humanističkog polja, master studije na Univerzitetu umetnosti u Beogradu
na Unesko katedri (smer kulturne politike i menadžmenta). Master studije završava
2021. godine u klasi profesorke dr um. Vesne Knežević. Završava master studije
kulturne politike i menadžmenta na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i na Université
Lumière Lyon 2 (menadžer interkulturalnih projekata). Dobitnik je Dositejeve
stipendije iz Fonda za mlade talente Republike Srbije za 2018/19. godinu. Dobitnik je
nagrade Fakulteta likovnih umetnosti za mozaik za 2018. godinu. Trenutno je na trećoj
godini doktorskih studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. U statusu je
istraživača-pripravnika od 2020/21. do 2023. godine na Fakultetu likovnih umetnosti
u Beogradu. Izlagala je na velikom broju grupnih i manjem broju samostalnih izložbi.
Luka Drljan (Novi Sad, 1997) srednju umetničku školu Bogdan Šuput u Novom Sadu završava 2016. godine na odseku Dizajn grafike. Iste godine upisuje Akademiju umetnosti u Novom Sadu, smer slikarstvo. Osnovne studije završava 2020. u klasi profesora Gorana Despotovskog. Iste godine upisuje master studije slikarstva na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, pod mentorstvom prof. dr Gorana Despotovskog. Redovno izlaže od 2015. godine. Od 2021. godine član je SULUV-a. Izlaže na šest samostalnih i više grupnih izložbi. Dobitnik je prve nagrade na Rumskom likovnom salonu 2019. godine.
Sunčica Pasuljević Kandić (Zrenjanin) na antidisciplinarni i poetski način istražuje isprepletene veze saradnje, komunikacije, identiteta, jezika i proizvodnje znanja u kontekstu tehno-ekolškog diskursa. Ona uvezuje kustoske, umetničke i pedagoške metode kreirajući privremene prostore situiranog znanja. Postavljajući iskustveno-misaone koreografije i koristeći se semantičkim i vizuelnim elementima ona razbija granice umetnica-publika čime njena praksa postaje kolaborativna i efemerna. Bazirana na psihogeografskom procesu njena praksa je usmerena ka formiranju infrastruktura angažovanog, otelotvorenog prostora za odučavanje, dijalog, slušanje i stvaranje kako bi se podstaklo kritičko i kreativno promišljanje i spekulisanje o fenomenima novih tehnologija i njihovom uticaju na prirodu i društva. Predaje na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na Katedri za Nove likovne medije. Iza sebe ima dugogodišnje iskustvo kao kulturna radnica sa više internacionalnih i lokalnih projekata. Njena saradnička mreža se stalno širi, a njen rad je predstavljen u Finskoj, Španiji, Brazilu, Mađarskoj, Rumuniji, Kanadi, Italiji, Francuskoj, Austriji, Srbiji, Bosni i Hercegovini.
Bojan Radojčić (Šabac, 1981) započeo je umetničko školovanje sa jedanaest godina u Domu omladine u Šapcu. Umetničku školu, na odseku za restauraciju, u Šapcu završio 2000. godine. Diplomirao slikarstvo na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu 2004. godine. Izlagao na brojnim grupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Od 2011. godine sarađuje sa danskom galerijom Pi iz Kopenhagena. Dobitnik je nekoliko nagrada (Oktobarski salon, Šabac, Prolećni anali, Čačak, Međunarodni sajam stripa, Beograd), a bio je i finalista za nagradu MANGELOS, kao i za glavnu nagradu „Vladimir Veličković“. Radovi mu se nalaze u brojnim privatnim kolekcijama u Austriji, Danskoj, Italiji, Norveškoj i Islandu, kao i Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Galeriji savremene umetnosti u Subotici, Galeriji savremene likovne umetnostu u Nišu. Godine 2018. je bio stipendista Sari fondacije iz Finske. Član je ULUS-a od 2009. godine. Trenutno živi i radi u Beogradu.
Ivan Šuletić je diplomirao (2007) i završio doktorske umetničke studije (2015) na Slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji i inostranstvu. Njegovi radovi se nalaze u javnim i privatnim kolekcijama, među kojima su Muzej grada Beograda, Kolekcija umetnosti European Patent Office u Minhenu, Narodni muzej Kruševac, Wiener Städtische kolekcija savremene umetnosti, kolekcija Galerije savremene umetnosti Niš i druge. Šuletić je dobitnik prve nagrade Fondacije Vladimir Veličković za crtež 2018. godine, nagrade „Likovna jesen“ 2016. i druge nagrade „Niš Art Fondacije“ za 2015. godinu. Zaposlen je u zvanju docenta na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.
44.SUSRET AKVARELISTA
Savremena galerija Zrenjanin organizuje 44. susret AKVARELISTA od 14. do 16. avgusta u Umetničkoj koloniji Ečka. Ove godine će u Ečki biti okupljeni sledeći umetnici: Kristina Benjocki, Goran Dragaš, Bosiljka Zirojević Lečić, Dejan Krstić i Jelena Milićević.
Umetnička kolonija Ečka je mesto gde se susreću umetnici različitih umetničkih senzibiliteta i poetika i gde se spajaju najraznovrsnije umetničke forme izražavanja iz kojih proističu nova razmišljanja, stavovi i pogledi na budućnost, ali i buduće saradnje i prijateljstva. U okviru susreta akvarelista poseban uvid se stiče u tehniku akvarela u okviru savremenog vizuelnog stvaralaštva kao i sagledavanje najraznovrsnijih problema čiji zajednički imenitelj predstavlja voda i specifičnosti tehnike akvarela kao što su fluidnost, transparentnost...
Selektor 44. susreta je Slavica Žarković, kustos Savremene galerije Zrenjanin
Izložba radova nastalih u Koloniji u Ečki a koji ostaju u zbirci Savremene galeriji Zrenjanin biće otvorena u ponedeljak 16. oktobra 2023. godine u Savremenoj galeriji Zrenjanin u 19 h.
Realizaciju kolonije omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja i Grad Zrenjanin
U selu Ečka pored Zrenjanina 1956. godine osnovana je Umetnička kolonija u čijem radu su učestvovala najznačajnija imena likovne umetnosti sa teritorije bivše Jugoslavije. Ovi umetnici su se, u skladu sa sopstvenim opredeljenjem, bavili različitim likovnim tehnikama, slikarstvom, skulpturom, grafikom, da bi se vremenom održala dva saziva – saziv umetnika koji su se bavili klasičnim slikarstvom u sazivu „Slika“ i saziv umetnika koji su se bavili akvarelom u „Susretima akvarelista“.
Početkom 21. veka došlo je do promene u konceptu tradicionalnih okuplјanja u Umetničkoj koloniji Ečka kada je u skladu sa već uveliko prisutnim pluralizmom i interdisciplinarnošću u savremenoj umetnosti u Ečki omogućeno da umetnici svoje ideje realizuju u različitim medijima i formama savremenog umetničkog izražavanja stim da je bazična specifičnost oba saziva sačuvana.
67. saziv Umetničke kolonije Ečka - Slika 2022.
Umetnička kolonija Ečka
avgust 2022.
67. saziv umetnika u Umetničkoj koloniji Ečka „Slika 2022.“ obuhvata boravak i rad petoro istaknutih savremenih vizuelnih umetnika koji će razmatrati i preispitivati pojam slike u različitim kontekstima i medijima.
Umetnici će imati priliku da sami odaberu temu kojom će se baviti u svojim radovima, odnosno mogućnost da predstave ono što ih je najviše inspirisalo i podstaklo na rad u Ečki, njenom okruženju i kroz druženje i razmenu iskustva sa ostalim učesnicima kolonije.
Učesnici ovogodišnje kolonije „Slika 2022.“ su: Sanja Anđelković, Sonja Bojanić, Lea Vidaković, Milan Kujundžić i Stefan Lukić.
Selektor i kustos projekta je Sunčica Lambić-Fenjčev.
Izložba radova nastalih u koloniji biće održana u Savremenoj galeriji Zrenjanin decembra 2022. godine.
Umetnička kolonija Ečka osnovana je 1956. godine. Od osnivanja kolonija je u svojim sazivima okupljala umetnike koji su se bavili različitim tradicionalnim likovnim disciplinama (slikarstvo, skulptura, grafika, crtež), da bi se vremenom održala samo dva saziva – umetnika koji su se bavili klasičnim slikarstvom u sazivu „Slika“ i umetnika koji su se bavili akvarelom u „Susretima akvarelista“. Godine 2006. na pedesetogodišnjicu osnivanja kolonije došlo je do promene u konceptu tradicionalnih slikarskih okupljanja kada je u skladu sa već uveliko prisutnim pluralizmom i interdisciplinarnošću u savremenoj umetnosti, umetnicima u Ečki omogućeno da se medijski ne ograničavaju na tradicionalno podeljene likovne discipline već da svoje ideje realizuju u različitim formama savremenog umetničkog izražavanja.
67. saziv Umetničke kolonije Ečka – Slika 2022. je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Grada Zrenjanina.
BIOGRAFIJE
Sanja Anđelković (1991, Novi Sad) je audio-vizuelna i tekstualna istraživačica-umetnica. Posvećena oblasti dokumentarne/igrane/spekulativne prakse, gde preispituje sopstveni položaj unutar sistema rodnih, društveno-političkih uloga i/ili traumatskih momenata lične biografije/istorije i ispituje kako se ideja ’doma’ menja u istorijskom, geografskom, društvenom, ali i ekološkom kontekstu. U okviru umetničke rezidencije „BIOS i ATÖLYE“ koju je organizovao British Council 2019. godine, imala je priliku da se bavi ekologijom kancera. Njeni najnoviji (unakrsni/tematski) CGI filmovi (jedan razvijen 2020., drugi 2021.) tiču se tehnokratije, živih i neživih vrsta. Dva rada („Anatomy of a Fatberg“ i „Woodiana.today“) predstavljena su joj 2021. godine na festivalu Ars Eletronica (Linc, Austrija) u produkciji Centra za promociju nauke u Srbiji. Trenutno izlaže nekoliko radova sa projekta „Fabulation for Future“ pri Filmskom univerzitetu Babelzberg Konrad Volf u Potsdamu (Nemačka) na izložbi “ How to be a Posthuman ” i priprema rad za 59. Oktobarski salon.
Sonja Bojanić (1975, Novi Sad) je u statusu samostalne likovne umetnice od 2020. godine. Završila je osnovne studije slikarstva na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Jovana Rakidžića. Zvanje Master likovni umetnik stekla je 2015. na istoj Akademiji, u klasi profesora Gorana Despotovskog, na predmetu Digitalna slika. Stekla je sertifikat na Link ITAcademy Certified Design and Multimedia na ITAcademy-Department of Design and Multimedia-New Media Design – Beograd, sertifikat na ITAcademy za dizajn novih medija na Video and Sound Production odseku, kao i sertifikat na platformi za učenje coursera.org. Art: Concepts and Techniques, The Pennsylvania State University. Član je SULUV-a od 2016. godine. Boravila je u ateljeima CITE – Internationale des Arts, u Parizu, 2018. i 2019. kao umetnik rezident. Njeno interesovanje podrazumeva odnose mikro-makro; tačnost-likovnost; informacija-percepcija; slika-reč; slika-zvuk; pokret-reč; pokret-zvuk; oblikovanje formi koje nastaju iz tačke. U svom radu istražuje odnos nauke i umetnosti. Mikroorganizmi su transponovani u novi likovni medij, digitalni medij.
Lea Vidaković (1983.) je multimedijalna umetnica koja radi na području animiranih instalacija i proširenih medija, primenjujući tehniku tradicionalnog lutka filma. Njeno istraživanje u području animiranog filma zasniva se na temi fragmentiranih i drugih alternativnih tipova narativa za animirane instalacije i proširene medije. Završila je studije animacije na HVO u Norveškoj (2010), diplomirala na odseku za grafički smer i slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (2011) i završila master studije audio-vizuelne umetnosti na Kraljevskoj akademiji umetnosti, KASK, u Belgiji (2012). Godine 2020. doktorirala je na smeru animacije na NTU/ADM u Singapuru. Izlagala je na brojnim grupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj, Italiji, Francuskoj, Singapuru, Srbiji, Švajcarskoj, Egiptu, Portugalu, Norveškoj, Crnoj Gori, Belgiji i Austriji, a filmovi su joj prikazani na više od dvesto festivala animiranog filma širom sveta.
Milan Kujundžić (1997, Foča, BIH) Osnovne studije slikarstva završio je na Akademiji likovnih umjetnosti u Trebinju 2019. godine. Dobitnik je nagrade za slikarstvo, na istoj akademiji, iste godine nagrađen je posebnim priznanjem na Međunarodnom studentskom bijenalu u Osijeku 2021. godine. Master studije završio je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, modul Novi likovni mediji. Izlagalo je na više kolektivnih izložbi u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj. Do sada je samostalno izlagao u Foči, Trebinju, Sarajevu, Novom Sadu, Beogradu i Užicu. Učestvovao je na brojnim kolonijama, festivalima i radionicama u regionu i inostranstnu, a neke od važnijih su filmska radionica „ACTive“ u Skoplju/Ulcinju i filmska radionica „Fighting stigma through film“ u Londonu. Finalista je nagrade za mlade vizuelne umetnike “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2022. godinu. Milanov umetnički rad realizuje se kroz više medija, kao što su instalacija, objekat, video, crtež i zvuk. Bavi se ispitivanjem društvenih relacija, odnosa sistem-društvo i efektom koji taj odnos ima na pojedinca.
Stefan Lukić (1985, Užice) diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti i završio master studije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a treću godinu osnovnih studija proveo je na razmeni na Akademiji lepih umetnosti u Parizu. Učestvovao je na master-klasu na Kraljevskoj akademiji u Amsterdamu 2019.
Imao je nekoliko samostalnih izložbi, među kojima su „Veličina (ni)je bitna!“ u alternativnom prostoru Kvaka 22, „Međuprostor“ u Umetničkom prostoru U10, „JUGOnostalgija“ u Narodnom pozorištu Užice, „Lice i naličje“ u Narodnom muzeju u Kragujevcu. Grupno je izlagao u Parizu, Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu... Njegova umetnost govori o tome da "kretati se znači živeti”.
Trenutno živi i radi u Beogradu.
43.SUSRET AKVARELISTA
Savremena galerija Zrenjanin organizuje 43. susret AKVARELISTA od 17. do 19. avgusta u Umetničkoj koloniji Ečka. Ove godine će u Ečki biti okupljeni sledeći umetnici: Nina Ivanović, Jelena Janev, Vladimir Sekulić, Dragana B.Stevanović i Nebojša Yamasaki Vukelić. Specifičnost ovog saziva, slikanje akvarela, vremenom je izmenjena, umetnici koji dolaze u ečansku koloniju slobodni su da ovu tehniku kombinuju sa drugim medijima vizuelnog stvaralaštva i na ovaj način omogućena je transformacija akvarela u jezik drugih medija dajući mu tako novi život u okviru savremenog stvaralaštva.
Selektor 43. susreta je Slavica Žarković, kustos Savremene galerije Zrenjanin
Izložba radova nastalih u Koloniji u Ečki a koji ostaju u zbirci Savremene galeriji Zrenjanin biće otvorena u ponedeljak 17. oktobra 2022. godine u Savremenoj galeriji Zrenjanin u 19 h.
Realizaciju kolonije omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja i Grad Zrenjanin
U selu Ečka pored Zrenjanina 1956. godine osnovana je Umetnička kolonija u čijem radu su učestvovala najznačajnija imena likovne umetnosti sa teritorije bivše Jugoslavije. Ovi umetnici su se, u skladu sa sopstvenim opredeljenjem, bavili različitim likovnim tehnikama, slikarstvom, skulpturom, grafikom, da bi se vremenom održala dva saziva – saziv umetnika koji su se bavili klasičnim slikarstvom u sazivu „Slika“ i saziv umetnika koji su se bavili akvarelom u „Susretima akvarelista“.
Početkom 21. veka došlo je do promene u konceptu tradicionalnih okuplјanja u Umetničkoj koloniji Ečka kada je u skladu sa već uveliko prisutnim pluralizmom i interdisciplinarnošću u savremenoj umetnosti u Ečki omogućeno da umetnici svoje ideje realizuju u različitim medijima i formama savremenog umetničkog izražavanja stim da je bazična specifičnost oba saziva sačuvana.
BIOGRAFIJE UMETNIKA
Nina Ivanović (1986, Beograd) Diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2010. godine, smer slikarstvo. Od 2006. aktivno učestvuje na umetničkoj sceni kroz domaće i internacionalne radionice, letnje škole, samostalne i grupne izložbe. Dobitnica je nagrade za crtež Fakulteta likovnih umetnosti (2009), nagrade iz Fonda Vladimir Veličković (2014) i nagrade 57. Oktobarskog salona (2018). Bila je na rezidencijalnim programima u Glo’Art centru u Lanakenu, Belgija (2013 i 2014), zatim na rezidenciji Kuckucks Nest u Bazelu, Švajcarska (2017) i u Ateljeu 10 u Podgorici, Crna Gora (2021). Realizovala je radove u javnom prostoru poput rada Pejzaži u italijanskom gradu Vitorio Veneto (2018) i svetlosne instalacije Perači prozora na prozorima Kulturnog centra Beograda (2019). Zajedno sa još šest kolega i koleginica osnovala je Umetnički kolektiv U10 sa kojim od 2012. godine vodi Umetnički prostor U10. Živi i radi u Beogradu.
Jelena Janev (1972, Beograd, SFRJ) Vajarka. Diplomirala i magistrirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Doktorirala na studijskom programu Scenski dizajn, na Departmanu za arhitekturu i urbanizam, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, sa temom „Majčinstvo i rodni stereotipi u umetnosti: umetničko delo scenskog dizajna“. Izlagala na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu (Sjedinjene Američke Države, Nemačka, Bosna i Hercegovina). Dobitnica Godišnje nagrade Akademije umetnosti za skulpturu (1997) i Nagrade Oktobarskog salona grada Novog Sada za skulpturu (1997). Njene skulpture i skulptorske instalacije nalaze se u vlasništvu Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, u umetničkoj kolekciji univerziteta New Mexico Highlands University, Las Vegas, Nju Meksiko, Sjedinjene Američke Države, i deo su stalne postavke Muzeja „Terra“ u Kikindi. Zaposlena kao vanredni profesor na Katedri za umetnost, Odsek za scenski dizajn, Departman za arhitekturu i urbanizam, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu.
Vladimir Sekulić (1981) Završio je master studije zidnog slikarstva na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu 2011. godine. Izražava se u medijima crteža, slike, video animacije i kratke priče. Koristi elemente site-specific-a u svojim nastupima. Njegovi radovi, pored subverzivnih sadržaja i poigravanja između dokumentarnog i fikcije, imaju društveno – političku konotaciju. Tematski fokus Sekulićevog rada baziran je na pojedincu ili grupi koja svojim postupkom remeti sklad hijerarhije moći u okvirima kapitalističkog društva. Dobitnik je prve nagrade za crtež Fondacije Vladimir Veličković za 2015. godinu. Njegove samostalne izložbe Izveštaj sa terena, Hotel sa četiri zvezdice, Dečak u crvenom prsluku i Pink Panteri , postavljane su u mnogim galerijama širom zemlje i regiona poput Likovne galerije Kulturnog centra Beograda, Galerije Doma omladine Beograda, Galerije Tir u Novoj Gorici, Galerije SKC u Kragujevcu, Galerije Haos. Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije i ima status samostalnog umetnika. Živi i radi u Beogradu.
Dragana B. Stevanović (1975, Beograd) Diplomirala je slikarstvo i magistrirala na Katedri za crtež Akademije umetnosti u Novom Sadu. Doktorirala je na Interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu, studijska oblast- Višemedijska umetnost. Studijski je boravila u Španiji, SAD, Francuskoj i Austriji. Radovi joj se nalaze u Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti u Beogradu i privatnim kolekcijama u SAD, Kanadi, Sloveniji, Nemačkoj i Austriji. Samostalno je izlagala na preko dvadeset puta u zemlji i inostranstvu (Austrija, SAD) i učestvovala na brojnim kolektivnim izložbama i projektima. Od 2006. godine radi na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, trenutno u zvanju vanredne profesorke na Katedri za crtanje.
Nebojša Yamasaki Vukelić (1986, Beograd) Završio master studije slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2021. Svoj rad uglavnom bazira na mediju crteža, kroz koji tematizuje pitanje ličnih i kolektivnih kapaciteta za društvenu imaginaciju. Izlagao na brojnim grupnim izložbama, kao i jednoj samostalnoj – Unutra sve biće meko i nežno, u galeriji X Vitamin. Jedan je od dobitnika nagrade za crtež fonda Vladimir Veličković za 2021. godinu, kao i nagrade “Miodrag Janjušević - akademski slikar” za istu godinu. Živi i radi u Beogradu.
42.SUSRET AKVARELISTA
Savremena galerija Zrenjanin organizuje 42. susret AKVARELISTA od 21. do 23. avgusta u Umetničkoj koloniji Ečka. Ove godine će u Ečki biti okupljeni sledeći umetnici: Marija Avramović i Sam Twidale, Danica Bićanić, Branko Đukić, Aleksandar Rakezić i Marija Šević. Specifičnost ovog saziva, slikanje akvarela, vremenom je izmenjena, umetnici koji dolaze u ečansku koloniju slobodni su da ovu tehniku kombinuju sa drugim medijima vizuelnog stvaralaštva i na ovaj način omogućena je transformacija akvarela u jezik drugih medija dajući mu tako novi život u okviru savremenog stvaralaštva.
Selektori 42. susreta akvarelista su Sava Stepanov i Slavica Popov
Izložba radova nastalih u Koloniji u Ečki a koji ostaju u zbirci Savremene galeriji Zrenjanin biće otvorena u ponedeljak 1. novembra 2021. godine u Savremenoj galeriji Zrenjanin u 19 h.
Realizaciju kolonije omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja i Grad Zrenjanin
U selu Ečka pored Zrenjanina 1956. godine osnovana je Umetnička kolonija u čijem radu su učestvovala najznačajnija imena likovne umetnosti sa teritorije bivše Jugoslavije. Ovi umetnici su se, u skladu sa sopstvenim opredeljenjem, bavili različitim likovnim tehnikama, slikarstvom, skulpturom, grafikom, da bi se vremenom održala dva saziva – saziv umetnika koji su se bavili klasičnim slikarstvom u sazivu „Slika“ i saziv umetnika koji su se bavili akvarelom u „Susretima akvarelista“.
Početkom 21. veka došlo je do promene u konceptu tradicionalnih okuplјanja u Umetničkoj koloniji Ečka kada je u skladu sa već uveliko prisutnim pluralizmom i interdisciplinarnošću u savremenoj umetnosti u Ečki omogućeno da umetnici svoje ideje realizuju u različitim medijima i formama savremenog umetničkog izražavanja stim da je bazična specifičnost oba saziva sačuvana.
BIOGRAFIJE UMETNIKA
Marija Avramović (Beograd, 1989) Završila je osnovne i master studije slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (2013), kao i na École Nationale Supérieure des Beaux Arts u Parizu (2017).
Osnova njenog rada je crtež, a njena umetnička praksa povezuje različite medijume i pristupe. Na njenim slikama i akvarelima upliću se utopije, distopije, hiper-objekti, naučna fantastika i pop-kultura. Tematski, njeni radovi su okrenuti fikciji, nekada ka postojećim narativima iz literature ili filmova. Od 2017. godine počinje saradnju sa umetnikom i programerom Samom Tvajdejlom i njihove animacije u realnom vremenu žive u simbiozi sa radovima na papiru. Koristeći se estetikom video igrica i veštačkom inteligencijom, zajedno prave svetove koji se samostalno i bez prestanka obnavlјaju ispred posmatrača. Kroz zajednički rad, optimizam nalaze u kolektivnim praksama, transformaciji, simbiozi, tehno-animizmu, objektno orijentisanoj ontologiji i kršenju narativa o lјudskoj izuzetnosti.
Uporedni rad na akvarelima i 3D modelovanju\animaciji, čini da se estetike fizičkih i digitalnih svetova međusobno kontaminiraju, zaboravlјajući na razlike između ‘stvarnog’, ‘veštačkog’, ‘pravog’, ‘fiktivnog’, ‘fantastičnog’. Poslednje serije akvarela daju prioritet izmišlјenom pejzažu. Priroda na njima je gotovo poznata i skoro Zemalјska.
Danica Bićanić (Novi Sad, 1985), master studije vajarstva na Akademiji umetnosti u Novom Sadu završila je 2010. godine u klasi prof. Gordane Kalјalović. Trenutno je apsolventkinja doktorskih studija likovnih umetnosti na istoj Akademiji. Aktivno nastupa od 2006. godine. Imala je četrnaest samostalnih i više grupnih izložbi i drugih nastupa kod nas i inostranstvu (Rumunija, Bosna i Hercegovina, Velika Britanija, SAD, Bugarska, Rusija, Grčka, Austrija, Nemačka, Hrvatska, Slovenija). Dobitnica je nekoliko nagrada. Članica je Predsedništva SULUV. Živi i radi u Novom Sadu, u statusu samostalne umetnice.
Branko Đukić (Zrenjanin, 1966) Završio Akademiju Umetnosti u Novom Sadu 1995, a magistrirao na Fakultetu Likovnih Umetnosti u Beogradu 2004. godine. Član je ULUS-a od 1997, a ULUPUDUS-a od 2005. godine. Dobitnik je prve nagrade za crtež na bijenalu jugoslovenskog studentskog crteža 1995. godine. Samostalno je izlagao preko 20 puta u zemlјi i inostranstvu. U svom stvaralaštvu oprobao se pored tradicionalne slike i crteža u mnogim drugim medijima poput video instalacija kao i u ilustraciji i stripu. Od 2008. godine uređuje i vodi festival „STRIPOLIS“ kao i istoimeni časois koji je posvećen internacionalnom autorskom stripu.
Aleksandar Rakezić (Kralјevo, 1995) Masterirao je 2020. godine na slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Milete Prodanovića. Trenutno je prva godina doktorskih umetničkih studija, smer slikarstvo, Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu. Stipendista je francuske Vlade, te je zimski semestar 2019/2020. godine proveo na Visokoj školi za lepe umetnosti u Parizu. Aleksandar se široj javnosti predstavio prvom velikom samostalnom izložbom « JA ZNAM ZA JEDNU TUGU SA MIRISOM ANANASA » u umetničkom prostoru U10, februar - mart 2020. Među brojnim grupnim izložbama u zemlјi i inostranstvu se ističu: „VOYAGE,VOYAGE“ u Galeriji Šira u Zagrebu, Hrvatska (maj 2021.), „Privatna vrednost 2“ u rezidenciji ambasadora Švajcarske (jun 2019.) i dve izložbe na Visokoj školi lepih umetnosti Parizu (januar 2020.) Aleksandar je autor projekta saradnje sa Vojnom akademijom „Bam!Bam!Vrlo dobro! – umetnost u Vojsci“, predstavlјenog u galeriji Reflektor, Užice (maj 2021.). Pored spomenutog projekta, Aleksandar je inicijator i autor multimedijalne izložbe „ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ“ u Centru za grafiku i za vizuelna istraživanja, Beograd (februar 2021.), zatim „5 iz 6“, prve studentske izložbe u Galeriji FLU (januar 2019.), i kustoskog projekta „KO IMA KLjUČ? / QUI A LA CLÉ?“, na Visokoj školi lepih umetnosti u Parizu (januar 2020.). Aleksandrov rad je pohvalјen od strane Fondacije Veličković (2019.) i NIŠ Art fondacije (2018.). Nјegova dela se nalaze u privatnim umetničkim kolekcijama u Nemačkoj, Švedskoj i Francuskoj. Živi i studira u Beogradu.
Marija Šević (Aranđelovac, 1987) Diplomirala je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2011. godine. Usavršavala se na Akademiji lepih umetnosti u Monpelјeu, i kao stipendista francuske vlade boravila je na Akademiji lepih umetnosti u Parizu u klasi profesora Kloda Kloskija i Džejmsa Rajlija. Suosnivač je Umetničkog prostora i kolektiva U10 gde od 2012. godine radi na uređivanju programa. Učestvovala je na samostalnim i grupnim izložbama kao što su: IN THE NIGHT, WILL YOU FOLLOW ME?, SAAS London, (London, 2019); Balkan Party, galerija MAC (Rim, 2017); HETEROTOPIA, Srpski pavilјon (London, 2017); Unsafe Colors, Studio 106 L.A. (Los Anđeles, 2016); (PARA)MATTERS OF PERCEPTION, Project Space Festival, Uqbar (Berlin, 2016); Parallel Vienna (Beč, 2015); LISTE – Art Fair Basel (Bazel, 2015); Synthèse, Francuski kulturni centar (Beograd, 2015); Giorni Felici, Casa Testori (Milano, 2014); It's hard to be..in time, 47. BITEF, Geozavod (Beograd, 2013); Na Cidade Deserta, Alliance Française (Brazilija, 2013). Živi i radi u Beogradu.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Umetnička Kolonija u Ečki, selu u blizini Zrenjanina, osnovana je 1956. godine kao organizacija privremenog boravka zainteresovanih umetnika koja postaje stecište novih umetničkih ideja.
U radu Kolonije učestvovala su najznačajnija imena jugoslovensku umetnosti.
Poslednjih godina kolonija organizuje po dva internacionalna saziva umetnika sa određenim programskim karakterom: saziv umetnika koji se bave proširenim poljem slike i saziv akvarelista.
Adresa: Subotićeva 1, 23000 Zrenjanin, Srbija Izložbeni salon: Trg slobode 7, 23000 Zrenjanin, Srbija |
Kontakt: 023/562-566, 561-775, 562-593 Email: galerijazr[at]galerija.rs |
Radno vreme: |
| w:m | nnenad |